WOOD-TEC 2011 ukázal trendy, ale i přetrvávající problémy
Po dvou letech se na brněnském výstavišti uskutečnil Mezinárodní veletrh strojů, nástrojů, zařízení a materiálů pro dřevozpracující průmysl WOOD-TEC, který je největší přehlídkou oboru nejen na českém trhu. Dvanáctého ročníku se zúčastnilo 213 vystavujících firem z deseti zemí, z mimoevropských měly zastoupení Korea a Tchajwan. Během čtyř dnů od 18. do 21. října si veletrh prohlédlo čtrnáct tisíc návštěvníků z 21 zemí.
Veletrh byl především setkáním odborníků a místem obchodních jednání. Přestože i nadále převažuje investiční opatrnost, vystavovatelé většinou hovořili o mírném oživení prodeje. S ohledem na dvouletou periodicitu se většina firem pochlubila nějakou zajímavou novinkou, kterých veletrh představil dlouhou řadu – od velkých obráběcích center přes nářadí pro profesionály i kutily až po nábytkové kování. Tradiční součástí veletrhu byl odborný doprovodný program, který garantovala Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně společně s Českou technologickou platformou lesního hospodářství a navazujících průmyslových odvětví. V duchu letošního motta „Dřevo a my“ se pozornost zaměřila na aktuální problematiku zpracování a využití dřevní suroviny.
Dva cykly prezentací zviditelnily pokrokové materiály a techniku v nábytkářství a nové systémy v procesech výroby dřevěných prvků. Závěrečný „Den Evropské unie“ garantovala Česká technologická platforma, která informovala o možnostech čerpání zdrojů z evropských programů i výhledech evropského lesnického sektoru. Aktuální studie zahrnující čtyřicet evropských států předpokládá, že do roku 2030 bude pokračovat mírný nárůst celkové výměry lesů (cca o 6 %) i spotřeby výrobků ze dřeva (asi o 15 %), zároveň však dojde k výraznému nárůstu spotřeby energie ze dřeva (o 35 %).
To nejzajímavější se v letošním doprovodném programu odehrálo hned na úvod veletrhu v panelové diskusi na téma „Kapitáni dřevozpracujícího a nábytkářského průmyslu“. Zúčastnili se jí zástupci klíčových odvětví, která společně tvoří dodavatelsko-odběratelský komplex lesního hospodářství, a jednalo se především o možnostech, jak dosáhnout zvýšení podílu domácího zpracování dřeva a výroby s vyšší přidanou hodnotou. Jedním z důvodů, proč se tento dlouhodobě proklamovaný cíl stále nedaří naplnit, je podle odborníků nedostatečná mezioborová spolupráce. „Naše odvětví zůstává roztříštěno a postrádá obdobnou míru kooperace, jaké se podařilo dosáhnout například v zemědělsko – potravinářském řetězci. V našem sektoru by spolupráce měla stát na třech pilířích – nejen na lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu, ale také na jeho klíčových odběratelích, bez nichž by zpracování dřeva ztratilo své opodstatnění,“ zdůraznil Petr Horáček, děkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který setkání moderoval.
Diskutující poukázali na nestabilitu zdrojů suroviny, která ztěžuje pozici zejména malým a středním dřevozpracujícím podnikům. Opakující se problémy s tendry, nedostupnost suroviny a zvýšení cen dřeva vede k nejistotě v dodavatelsko-odběratelských vztazích a tím dále ohrožuje konkurenceschopnost menších hráčů na trhu. Současná situace může podle odborníků vést k další redukci podniků střední velikosti a koncentraci pořezu do největších provozů, spolu se řadou nepříznivých dopadů v sociální a environmentální oblasti.
S velkými problémy se potýkají také nábytkáři, na které dolehla nejen recese, ale i konkurence méně kvalitního a levnějšího zboží z dovozu. Tržby v nábytkářském průmyslu loni dosáhly zhruba 28 miliard korun, zatímco ještě v roce 2007 překročily 40 miliard korun, a rychle klesá také počet zaměstnanců. Jak konstatoval Radek Brychta, předseda Klastru českých nábytkářů a viceprezident Asociace českých nábytkářů, podnikání v oboru by měl podpořit zejména kvalitnější marketing, budování firemních značek, přenos inovací a aplikovaného výzkumu přímo do praxe a užší spolupráce firem při aktivitách na globálním nábytkářském trhu.
Velké rezervy ve využití nových poznatků a uplatnění moderních technologií konstatovali také představitelé lesnicko-dřevařského komplexu. Předseda České technologické platformy Tomáš Pařík podtrhl nezbytnost využití všech dostupných možností pro podporu podnikání, oborového výzkumu a transferu technologií. Naše malé a střední podniky podle něj tuto oblast dlouhodobě podceňují, podobně jako marketing, a výsledkem je jejich stagnace a snížení konkurenceschopnosti.
Pro ČTPLH Petra Kišová