Průzkum ukázal rezervy ve vývoji inovací (Lesnická práce 2/2011)
Stále více lesnických a dřevařských firem se dnes ocitá pod konkurenčním tlakem, ale situaci řeší zpravidla snižováním nákladů. Jen malá část se snaží udržet nebo posílit své pozice na trhu zaváděním nových výrobků nebo výrobků s vyšší přidanou hodnotou. A firem, které zvyšují svou konkurenceschopnost spoluprací s externím výzkumem a vývojem, je v oboru naprosté minimum. Zjistil to exkluzivní průzkum, který zadala Česká technologická platforma lesního hospodářství a navazujících průmyslových odvětví (ČTPLH).
„Cílem průzkumu bylo zjistit současný stav využívání finančních prostředků na vědu a výzkum v podnicích lesního hospodářství a navazujících oborů. Ukázalo se, že pouhá čtvrtina firem investuje do výzkumu a vývoje. Jen osmina firem zřídila vlastní výzkumné oddělení, navíc jde hlavně o velké mezinárodní společnosti, které výzkum realizují zpravidla v zahraničí. Na druhé straně průzkum zjistil, že řada podniků má o spolupráci s externími výzkumnými organizacemi zájem, a to zejména s univerzitami. Ukázal oblasti, v nichž je zájem o kooperaci nejvyšší, což nám dává důležité vodítko pro plánování dalších aktivit platformy,“ informovala koordinátorka ČTPLH Petra Volejníková. Podniky chtějí s univerzitním výzkumem spolupracovat jak v oblasti výzkumu a vývoje (viz graf), tak v oblasti lidských zdrojů, konkrétně při zadávání bakalářských, diplomových a doktorských prací, při získávání absolventů a na přípravě studijních programů dle požadavků praxe.
První průzkum svého druhu v oboru lesního hospodářství také zjistil, že většina firem investuje do výzkumu a vývoje méně než 1 % ročního obratu. Na druhé straně je pozitivní, že nedošlo ke krácení těchto investic z důvodu ekonomické recese. Firmy, které se výzkumu a vývoji již nějaký čas věnují, chápou význam těchto investic v dlouhodobém horizontu svého rozvoje i v boji proti konkurenci. Velké rezervy však existují v čerpání veřejných zdrojů na výzkum a vývoj. Až na jedinou výjimku se české firmy vůbec nezapojují do rámcových projektů EU a většina nemá zájem ani o spolupráci na nově formulovaných inovačních strategiích.
Průzkum zapojení firem v oblasti výzkumu a vývoje byl realizován formou dotazníkového šetření v posledním čtvrtletí roku 2010. Díky reprezentativnosti respondentů, převážně majitelů a ředitelů společností, a zejména vyšší než padesátiprocentní míře návratnosti dotazníků lze získaná data považovat za spolehlivá.