Na 7. rámcový program s podporou Technologické platformy
Česká technologická platforma lesního hospodářství a navazujících průmyslových odvětví byla založena před třemi lety jako národní obdoba Evropské technologické platformy European Forest-Based Technology Platform. Dnes sdružuje šestnáct členů – ministerstev, oborových sdružení a asociací, výzkumných a vzdělávacích institucí i významných podniků. Spolupráce v rámci Technologické platformy jde napříč celým odvětvím, v současné době je nově aktivována a nabývá konkrétních forem. Jednou z nich je nabídka metodické a výkonné podpory členským subjektům při přípravě projektů 7. rámcového programu EU.
„Hlavním smyslem Technologické platformy je vytváření a podpora vazeb mezi aplikovaným výzkumem a komerční sférou. Chceme nabídnout strategickou pomoc při aktualizaci tohoto propojení, a to v návaznosti na Národní výzkumnou agendu ČR definující klíčová výzkumná témata, která je z pohledu Technologické platformy a jejích cílů potřeba řešit. Proto budeme členům Platformy poskytovat konzultace při podávání projektů do dotačních programů,“ vysvětlila koordinátorka České technologické platformy lesního hospodářství Petra Volejníková z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zároveň zdůraznila, že Platforma je otevřeným společenstvím, které přijímá nové členy. Jedinou podmínkou je připojit se podpisem k její Deklaraci.
Východiskem preferovaných výzkumných aktivit je Národní výzkumná agenda, která navazuje na Strategickou výzkumnou agendu Evropské technologické platformy a je zaměřena na zvýšení konkurenceschopnosti Evropy vývojem inovativních produktů a služeb. Jako nejdůležitější předměty zájmu lesního hospodářství a navazujících odvětví byly v České republice definovány vývoj inovativních produktů uspokojujících požadavky společnosti, vývoj efektivního zpracovatelského procesu včetně redukce spotřeb energií, optimální využití biomasy, víceúčelové požadavky na zdroje při trvale udržitelném obhospodařování lesů a sociální perspektivy sektoru. Mezi výzkumné úkoly, jejichž řešení je z pohledu členů Technologické platformy nejnaléhavější, patří například standardizace měření dříví a biomasy, predikce budoucích změn dřevinné skladby a návrh potřebných pěstebních opatření, vývoj nových postupů ochrany dřeva a zlepšování jeho užitných vlastností, stanovení nejvhodnějšího technologického procesu zpracování dendromasy nebo zpracování katalogu prací v lesnictví s definovanými minimálními položkovými cenami.
Národní výzkumná agenda není žádný neměnný a striktně závazný dokument, ale podléhá pravidelnému přezkoumání a aktualizaci. Ukazuje pouze směr, kterým by se v podmínkách České republiky mělo jít k naplnění Vize 2030 – klíčového dokumentu Evropské technologické platformy. Ptáte se, jak tato vize vypadá? Evropský lesnický sektor má za dvacet let hrát klíčovou roli v trvale udržitelné společnosti a zahrnovat konkurenceschopný průmysl založený na znalostech, který podporuje rozšířené využití obnovitelných lesních zdrojů. Cesta k tomuto cíli vede přes inovace důsledně a rychle zaváděné do praxe na základě partnerství veřejného a soukromého sektoru. Most, který by spojil státní správu, výzkumná pracoviště a komerční sféru, už stavět nemusíme. Tvoří jej Česká technologická platforma lesního hospodářství a navazujících průmyslových odvětví. Zbývá jen začít po mostě chodit.